Efektywne wykorzystanie zasobów wytwórczych stanowi wspóÅ‚czeÅ›nie jeden z podstawowych czynników przesÄ…dzajÄ…cych o zdolnoÅ›ciach konkurencyjnych w skali miÄ™dzynarodowej i globalnej. Szczególnego znaczenia nabiera w tym wypadku efektywne wykorzystanie zasobów pracy, czyli uzyskiwanie wysokiej wydajnoÅ›ci pracy, która powszechnie uznawana jest za jeden z najważniejszych parametrów rozwojowych gospodarek, ponieważ prowadzi do obniżenia kosztów, zwiÄ™kszenia podaży taÅ„szych dóbr i usÅ‚ug, dynamizuje rynek oraz przekÅ‚ada siÄ™ na wzrost siÅ‚y nabywczej spoÅ‚eczeÅ„stw, ich zamożność i zdolnoÅ›ci konkurencyjne.
Integracja Polski z UniÄ… EuropejskÄ… nadaje problematyce wydajnoÅ›ci pracy szczególnÄ… rangÄ™, która wynika z dwóch zasadniczych przesÅ‚anek. Po pierwsze, niska wydajność pracy stanowi podstawowÄ… barierÄ™ przejÅ›cia na intensywnÄ… Å›cieżkÄ™ wzrostu gospodarki, po drugie, to wÅ‚aÅ›nie zmiany w wydajnoÅ›ci pracy przesÄ…dzać bÄ™dÄ… w dużej mierze o dynamice i kosztach integracji w skali europejskiej i globalnej, a także o stopniu niwelacji dystansu w poziomie rozwoju spoÅ‚eczno-gospodarczego, jaki dzieli PolskÄ™ od krajów UE i innych krajów wysoko rozwiniÄ™tych. Odnosi siÄ™ to wprawdzie do caÅ‚ej gospodarki narodowej, szczególnie jednak dotyczy sektora rolnictwa. w którym wydajność pracy jest znaczÄ…co niższa aniżeli w innych dziaÅ‚ach, a zaobserwowane zmiany w jej poziomie nie nabraÅ‚y wyraźnych i trwaÅ‚ych symptomów.
Niniejsze opracowanie jest wynikiem kilkuletniej pracy nad problematykÄ… wydajnoÅ›ci pracy w rolnictwie. Stanowi podsumowanie zarówno aspektów teoretycznych, jak i wniosków z przeprowadzonych badaÅ„ nad wydajnoÅ›ciÄ… pracy w gospodarstwach rolnych.