Reformy spoÅ‚eczno-gospodarcze, jakie podjÄ™to w Polsce w latach dziewięćdziesiÄ…tych, oprócz efektów oczekiwanych i spoÅ‚ecznie aprobowanych przyczyniÅ‚y siÄ™ do wystÄ…pienia niekorzystnych zjawisk, takich jak bezrobocie oraz zwiÄ™kszanie siÄ™ skali dezaktywacji zawodowej spoÅ‚eczeÅ„stwa. Skutki podjÄ™tych reform w sposób szczególny dotykaÅ‚y ludność zamieszkujÄ…cÄ… na wsi, ze wzglÄ™du na specyficzne cechy ksztaÅ‚tujÄ…ce jej sytuacjÄ™ w procesie pozyskiwania źródeÅ‚ utrzymania i dochodów.
W pracy podjÄ™to próbÄ™ okreÅ›lenia struktury aktywnoÅ›ci ekonomicznej ludnoÅ›ci wiejskiej oraz zidentyfikowania czynników ograniczajÄ…cych możliwoÅ›ci zwiÄ™kszenia zatrudnienia tej ludnoÅ›ci poza rolnictwem. Zbadano charakter i przyczyny zmian aktywnoÅ›ci zawodowej ludnoÅ›ci w Polsce i na wsi, okreÅ›lono strukturÄ™ zatrudnienia i przyczyny wystÄ™powania bezrobocia wÅ›ród ludnoÅ›ci wiejskiej, a także zidentyfikowano czynniki warunkujÄ…ce możliwoÅ›ci zwiÄ™kszenia pozarolniczego zatrudnienia mieszkaÅ„ców wsi. Przeprowadzono także symulacjÄ™ skali bezrobocia ukrytego w rolnictwie.
Niniejsze opracowanie adresowane jest do szerokiego grona czytelników zainteresowanych problematykÄ… spoÅ‚eczno-ekonomicznego rozwoju obszarów wiejskich.