978-83-7160-813-1.jpg
POLãWKA POłUDNIOWA AGROCYBE CYLINDRACEA. BIOLOGIA, UPRAWA I WłAśCIWOśCI PROZDROWOTNE
Krzysztof Sobieralski, Marek Siwulski (red.)
ISBN 978-83-7160-813-1,  
Wyd. I,
2015,
pages: 86,
monographs
Topic: Horticulture and Landscape Architecture
Price: 36.00 PLN

Polówka południowa Agrocybe cylindracea (DC.) Maire była znana już w starożytnym Rzymie, gdzie ceniono jej wyjątkowe walory smakowe. Wzmianki o uprawie tego gatunku można odnaleźć w dziełach historyka i pisarza rzymskiego Gajusza Pliniusza Starszego pochodzących z 80 roku n.e. Obecnie jest ona uprawiana na dość dużą skalę w krajach azjatyckich, tj. Chinach, Japonii i Tajlandii. W Polsce jest mało znana, natomiast w Europie jej walory kulinarne cenią Niemcy, Grecy, Włosi i Hiszpanie. Dzięki najnowszym badaniom naukowym wiemy, że polówka południowa ma właściwości przeciwnowotworowe, antyutleniające, przeciwgrzybiczne i sedatywne, a także zdolność do obniżania poziomu trój glicerydów i cholesterolu we krwi.

Monografia jest pierwszym tak dokładnym opracowaniem dotyczącym polówki południowej Agrocybe cylindracea. Zamieszczono w niej charakterystykę gatunku oraz innych przedstawicieli rodzaju Agrocybe występujących w Polsce. Omówiono obszernie zagadnienia dotyczące wartości odżywczej i właściwości prozdrowotnych polówki południowej oraz przedstawiono metody jej uprawy.

Opracowanie jest przeznaczone dla szerokiej grupy odbiorców: pracowników naukowych, studentów, producentów grzybów i entuzjastów mikologii. Publikacja jest bogato ilustrowana fotografiami, które przybliżają odbiorcy omawiane zagadnienia.

Our journals

Nauka Przyroda Technologie
 
Acta Scientiarum Polonorum
 
Acta Scientiarum Polonorum
 
Roczniki AR - Seria Ekonomia
 
Roczniki AR - Seria Botanika - Steciana
 
Folia Forestalia polonica
 
Wieci Akademickie